MAGYAR AMATŐR JÉGKORONG BAJNOKSÁG - MAJB

MAGYAR  AMATŐR  JÉGKORONG  BAJNOKSÁG

Szabályzat a 2012-2013 idényre

TERVEZET !!!

Résztvevők: Bármelyik AMATŐR jégkorong egyesület, csapat, baráti társaság – akár egyesületi bejegyzés nélkül is.

A bajnokság célja : olyan játéklehetőség biztosítása szervezett formában, amelyben azok a játékosok is részt vehetnek akik az aktív versenysportot abbahagyták, amatőr formában kívánják a jégkorongot folytatni, vagy egyéb okból, pl. a szabályok adta keretek miatt   nem tudnak vagy nem kívánnak részt venni sem az OB I, az OB I B, sem más Amatőr bajnokság küzdelmeiben.

A csapatok nevezése után a MAJB  Elnöksége  dönt a nevezések elfogadásáról. A MAJB Elnöksége megfelelő indoklással visszautasíthatja a beérkezett nevezést, ebben az esetben a nevezési díjat visszafizeti. A nevezés visszautasítása ellen panasznak van helye, amennyiben az érintett csapat nem ért egyet az indoklással. A panaszt a MAJB Elnöksége felülvizsgálja és dönt a nevezés elfogadásáról vagy annak újbóli elutasításáról, mely ellen további panasznak helye nincs.

A bajnokság megfelelő számú nevező esetén két osztályban, MAJB I. és MAJB II. osztályban folyik a csapatok erősségétől és a két osztályra előírt különböző kizárási szabályoktól függően. Amennyiben 10 csapat vagy kevesebb jelentkezik, a csapatok Alapszakaszt játszanak, majd kettéválva I. és II. osztályban folytatják a Rájátszást.

A két osztály pontos versenynaptára a nevezések számától függően a nevezési határidő lejárta után, 2012 szeptember 14.-ig készül el. A bajnokság szeptember utolsó hetében indul.

Játékszabályok :

I. Elnökség

1.                  A bajnokság kiírásáról és egyéb fontos kérdésekről a MAJB Elnöksége dönt, mely a MAJB Elnökéből ( főszervező ), valamint a MAJB Elnöke által felkért 3 fő Versenybírósági tagból áll. A MAJB Elnöksége szavazással dönt  a felmerülő vitás ügyekben, szabály értelmezésekben ) A szavazás nyíltan történik, akkor érvényes, ha mindhárom Elnökségi tag szavaz és a szavazatok legalább fele + 1 teszi eredményessé a döntést. Szavazategyenlőség esetén a MAJB Elnökének szavazata dönt. Szavazni telefonon vagy emailben is lehet, a telefonon történő szavazásról feljegyzést kell készíteni. Szavazás esetén csak igen és nem szavazat lehet, tartózkodásra lehetőség nincs. A Bajnokság központja a Pesterzsébet Jégcsarnokban van, ahol a bajnokság és a csapatok nyilvántartása, a befizetett nevezési díj elszámolása  megtekinthető. ( Amennyiben a MAJB Elnöke részt vesz játékosként a bajnokságban, csapatát érintő ügyben nem dönthet, arról a Versenybíróságnak kell állást foglalni ).

2. Az Elnökség, döntéseiről írásban tájékoztatja az érintett csapatot, csapatokat 72 órán belül. A döntésnél hivatkozni kell az Elnökség szavazására és annak arányára.

3. A szabályzatot a bajnokság befejezésétől a következő bajnokság nevezési határidejéig módosíthatja az Elnökség, de lehetőleg a nevezési határidő lejárta előtt legalább 8 nappal a csapatokat értesíti az érvénybe lépő szabályokról, hogy a nevező csapatok a nevezésüket úgy tudják leadni, hogy tisztában legyenek a bajnokság konkrét szabályaival. A szabályzatot a nevezési határidőtől kezdődően  a bajnokság befejezéséig módosítani nem lehet.

II. Versenybíróság

1. A bajnokság közben a mérkőzések eredményével és a fegyelmikkel kapcsolatos vitás ügyekben a MAJB Versenybírósága dönt, amely 1 Elnökből és 2 tagból áll. A VB Elnök és a tagok versenybírói igazolvánnyal és érvényes versenybírói vizsgával rendelkező, csapatoktól független személyek.

2. A megbízatás a MAJB Elnökének felkérésére az idény végéig szól. A vitás kérdéseket, szabályértelmezéseket, fegyelmi büntetéseket és esetleges joghézagokat a VB bírálja el. Amennyiben  a szabály egyértelmű az adott esetre és nincs szükség a VB szavazására, ezt a Versenybíróság vezetője hirdeti ki és értesíti az érintetteket. A Versenybíróság döntése kötelező minden csapatra nézve, fellebbezésnek helye nincs. A Pesterzsébet Jégcsarnokban megrendezett MAJB mérkőzéseken az időmérő kezelőjét minden esetben a Pesterzsébet Jégcsarnok biztosítja.

III. Mérkőzések

1. A bajnokság alapvetően az IIHF szabályai szerint kerül lebonyolitásra. A mérkőzésekre minimum 1 óra 50 perc játékidőt kell biztosítani, 10 perc bemelegítéssel, 3x15 perc tiszta játékidővel, az első szünetben 10 perc jégkészítéssel, a második szünetben 5 perc pihenővel rendeződnek Ettől eltérni, csak a két csapatvezető megállapodása esetében lehet, melyet a mérkőzés jegyzőkönyvében a mérkőzés megkezdése előtt rögzíteni és a két csapatvezető által aláírni kell . Később emiatt óvásnak nincs helye. Amennyiben a hazai csapatnak a jégidő lehetőség engedi (olcsóbb jég vagy kihasználatlan pálya), akkor lehet 3x20 perc nettó játékidővel rendezni a mérkőzést, amennyiben az előzetesen, 72 órával a mérkőzés előtt  egyeztetésre került a két csapat között, valamint azt írásban lejelentették a MAJB Elnöksége felé. Az Alapszakaszban és a Rájátszásban döntetlen esetén azonnal büntetők döntenek ( 3 - 3 büntető, illetve amíg el nem dől ).

A büntetések ideje: Az IIHF szabályai szerint.

a. kisbüntetés 2 perc

b. nagybüntetés 5 perc

c. fegyelmi büntetés 10 perc

2. A bajnoki mérkőzéseket minimum 2 játékvezető közreműködésével kell lejátszani. A két csapat közös megegyezése alapján - amit a mérkőzés előtt a jegyzőkönyvben írásban kell rögzíteni – egy vagy több kinevezett játékvezető(k) is levezethetik a mérkőzést, de később óvni emiatt nem lehet. Amennyiben a mérkőzésre egy játékvezető érkezik, részére csak egy játékvezető díját kell kifizetni. Budapesti mérkőzéseken nincs útiköltség. A versenybíróságnak minimum 4 főből kell állni, közülük legalább az egyiknek érvényes versenybírói igazolvánnyal kell rendelkezni. A bajnokság egynapos döntőjében kötelező minden versenybírónak érvényes versenybírói igazolvánnyal rendelkezni és ezeken a mérkőzéseken kötelező a 3 játékvezető közreműködése is.

3. A mérkőzésekre vinni kell a csapat bajnoki nevezési lapjának másolatát, az adott mérkőzés nevezési lapját, valamint az adott mérkőzésen szereplő játékosok adatlapját, rajta ill. vele a fényképes igazolvány másolattal. Ezeket a hivatalos és hiánytalanul kitöltött Mérkőzés nevezési lappal együtt a mérkőzés kezdete előtt legalább ½ órával le kell adni a Versenybíróságnak a csapatot terhelő zsűri-orvos-játékvezető költségekkel együtt.

A Mérkőzés nevezési lapra fel kell írni a mérkőzésre benevezett kapusok és játékosok nevét, mezszámát, a csapatkapitányt C, a két alkapitányt A betűvel kell jelezni. Minden csapat 3 hivatalos személyt jelölhet meg, akik a mérkőzés alatt a csapat cserepadjánál tartózkodhatnak. 16 év alattiak, valamint fegyelmi eltiltás alatt lévő személyek a cserepadoknál nem tartózkodhatnak és ilyen személyt hivatalos személynek sem jelölhetnek!

A mérkőzésekről az egyéb jégkorong mérkőzéseken megszokott jegyzőkönyvet kell vezetni. A nevezési lapon minimum 7 játékosnak és 1 kapusnak kell szerepelni, ill. beöltözve megkezdeni a mérkőzést. Amennyiben a létszám 5 mezőnyjátékosra csökken, a mérkőzést be kell szüntetni.  Kapus sérülése esetén, cserekapus hiányában be lehet fejezni a megkezdett mérkőzést, ebben az esetben a kapus helyett mezőnyjátékos szerepelhet. Az új kapus beöltözésére a várakozási idő 10 perc ! Amennyiben a mérkőzésre rendelkezésre álló jégidő a beöltözési idő miatt letelik és emiatt a mérkőzés félbeszakad, a  mérkőzést 5-0 arányban a vétlen csapat javára kell igazolni, függetlenül attól hogy a mérkőzés hányadik percben szakadt félbe és mennyi volt az eredmény.

4. Bajnoki mérkőzéseken orvosról a pályaválasztó csapat köteles gondoskodni. Az orvos kötelessége, hogy a mérkőzés jegyzőkönyvét aláírásával ellássa. Orvosi teendőket egy a mérkőzés jegyzőkönyvében szereplő játékos nem láthatja el. Orvos nélkül a mérkőzést edzőmérkőzés jelleggel le lehet játszani, de a vendég csapat automatikusan 5-0 eredménnyel nyertesként kerül a jegyzőkönyvbe. Orvos helyett megfelelő végzettséggel és erről szóló igazolvánnyal  rendelkező mentős szakápoló is elláthatja az orvosi teendőket, az igazolványát a játékvezető kérésére be kell mutatnia.

5. Tekintettel arra, hogy ebben a bajnokságban sok valóban amatőr játékos valamint öregfiúk korú játékos szerepel, kerülni kell a durva test játékot, erre a csapatok vezetői hívják fel játékosaik figyelmét, ezért a játékvezetőknek az öregfiúk bajnokságokra vonatkozó szabályok szerint kell bíráskodniuk, kivéve, hogy a pattintott lövés ebben a bajnokságban megengedett,  egyébként a játékvezetők az IIHF szabályait alkalmazzák.

6. A bajnoki mérkőzések sorsolását - kivételesen irányított sorsolását –, a csapatok kéréseit , jégpálya helyzetét figyelembe véve készítjük el, úgy, hogy a csapatok a szezonban maximum 16+1 mérkőzést játszanak. A bajnokságot szeptember végén el kell kezdeni, és április közepére be kell fejezni, utána egy hétvége áll rendelkezésre az esetlegesen elmaradt mérkőzések lejátszására, majd április végén, május elején kerül sor a Bajnoki döntő gálájára a helyosztó mérkőzésekkel.

7. A sorsolásban megadott fordulók mérkőzései, attól az időponttól számítanak kiírt mérkőzésnek, amikortól a csapatok a mérkőzés helyéről és időpontjáról megállapodtak. Az egyes fordulok lebonyolítása 2 hetes  intervallumban történik, indokolt esetben azonban előfordulhat 1 hetes intervallum is. A mérkőzésekre a rendező csapatnak kell megfelelő időpontot találnia, amelyet közöl az ellenféllel és a mérkőzés előtt legalább 72 órával a versenybírósággal.

8. A sorsolásban kiírt mérkőzés megrendezése előtt legalább 10 munkanappal, a rendező csapatnak írásban !!! (pl. faxban vagy e-mailben) ajánlatot kell küldenie a vendégcsapat részére. A rendező csapatnak az írásos ajánlatban először egy elfogadható időpontot kell felajánlania. Amennyiben a vendégcsapatnak a felajánlott időpont nem felel meg, úgy a mérkőzés előtt 7 munkanappal egy második időpontot is köteles felajánlani a rendező csapat. A két felajánlott időpont közül, legalább az egyik időpontnak szombatra vagy vasárnapra kell esnie. A vendégcsapatnak az ajánlat elküldését követő 24 órán belül, írásban !!! kell választ adnia, hogy melyik időpontot fogadja el. Amennyiben a vendégcsapat nem válaszol vagy késve válaszol és emiatt a rendező csapatnak költsége keletkezik, azt a vendég csapatnak ki kell fizetni. A rendezőcsapatnak a leegyeztetett időpontról legkésőbb a mérkőzés kezdete előtt 72 órával értesítenie kell a bíróküldést intéző MAJB Elnökségét.

d) vasárnap:                       10-21 óra közötti kezdési időpont

A fent említett időpontoktól a csapatok bármikor eltérhetnek, amennyiben más időpontról közösen megállapodnak, és ezt írásban rögzítik.

9. Amennyiben a két csapat a mérkőzés időpontjáról nem tud megegyezni, és a rendezőcsapat a (8)  előírásai alapján adott elfogadható időpontokat (időpontot) a mérkőzés lejátszására, de a másik csapat ezeket (ezt) nem fogadta el, úgy a két bajnoki pont 5-0-ás gólaránnyal (rájátszásban a győzelem), a nem vétkes csapatot (rendezőcsapatot) illeti meg, kivéve, ha a két csapat a MAJB Elnöksége felé írásban lejelentve megegyezik a mérkőzés halasztásáról.

10. Amennyiben a két csapat a mérkőzés időpontjáról nem tud megegyezni, mert a rendezőcsapat a (8) előírásai alapján írásban nem adott elfogadható időpontokat (időpontot) a mérkőzés lejátszására, úgy a két bajnoki pont 5-0-ás gólaránnyal (rájátszásban a győzelem), a nem vétkes csapatot (vendégcsapatot) illeti meg kivéve, ha a két csapat írásban lejelentve megegyezik a mérkőzés halasztásáról.

A halasztott mérkőzést legkésőbb az Alapszakasz végéig, illetve az adott Középszakasz befejezéséig pótolni kell és le kell játszani. A mennyiben erre nem kerül sor, a 9. és 10. pont szerinti csapatot illeti a győzelem.

11. Amennyiben egy csapat önhibájából három mérkőzést nem tud megrendezni, vagy azon nem tud kiállni, vagy azt lemondja, a bajnokságból kizárásra kerül és a következő szezonban nem indulhat. Ebben az esetben a nevezési díj nem jár vissza, és a következő szezonban az érintett csapat csak a nevezési díjakon felüli + 50.000.-Ft kaució befizetése mellett indulhat.

12. Amennyiben a rendezőcsapat nem képes legalább 1 óra 50 perc jégidőt biztosítani és a csapatvezetők nem tudtak megállapodni, a mérkőzés pedig emiatt félbeszakad, úgy a mérkőzést elmaradt mérkőzésnek kell minősíteni. A csapatoknak egy új időpontban kell megegyezniük és a vétkes csapat köteles az új mérkőzés összes költségét kifizetni. Amennyiben az új mérkőzést valamilyen okból nem sikerül lejátszani, a MAJB Elnöksége dönt a körülményeket figyelembe véve a mérkőzéseredményének megállapításáról.

13. Amennyiben a mérkőzés kezdetén a játékvezető a pályát időjárási vagy pályaviszonyok miatt mérkőzésre alkalmatlannak ítéli, és amennyiben a pálya vagy időjárási viszonyok javulása várható, 20 perc várakozási időt kell elrendelni. Amennyiben a pálya a 20 perc eltelte után játékra alkalmas, a mérkőzést azonnal el kell kezdeni és le kell játszani. Amennyiben a 20 perc elteltével a pálya alkalmatlan a játékra, a mérkőzést elmaradt mérkőzésnek kell tekinteni.

IV. A bajnokság eredményeinek megállapítása

1. A bajnokság végeredményét a pontszámok határozzák meg (győzelem=3 pont, hosszabbításos vagy büntetővel eldöntött győzelem = 2 pont, hosszabbításos vagy büntetővel eldöntött vereség = 1 pont, vereség=0 pont.

2. A csapatok sorrendjét a megszerzett pontok alapján állapítja meg a Versenybíróság. Pontegyenlőség esetén, két vagy több csapatnál a sorrendet az alábbiak szerint kell megállapítani:

a. ahol két vagy több csapatnak pontegyenlősége van, sorrendjüket az egymás elleni mérkőzésük eredménye alapján kell megállapítani.

b. amennyiben az egymás elleni mérkőzések eredménye továbbra is egyenlőséget mutat, azt kell vizsgálni először, melyik csapat nyert rendes játékidőben, és melyik hosszabbítással ill. büntetőkkel

c. amennyiben az egymás elleni mérkőzések eredménye továbbra is egyenlőséget mutat, a gólokat kell vizsgálni, ahol először az egymás elleni mérkőzés gólkülönbsége állapítja meg a helyezéseket.

d. ha továbbra is fennáll az egyenlőség, akkor az ugyanazon ellenfelekkel lejátszott összes mérkőzések gólkülönbségét kell venni.

e. további egyenlőség esetén az ugyanazon ellenfelekkel játszott összes mérkőzések gólarányát kell figyelembe venni.

f. további egyenlőség esetén sorsolás dönti el a csapatok közötti sorrendet.

3. Amennyiben a mérkőzés bármilyen, csapatoknak fel nem róható okból ( időjárási okok, pályaviszonyok ) félbeszakad vagy egyik csapat létszáma a meghatározottak alá csökken, és a mérkőzés a játékidő felén túljutott, azt a pályán elért eredménnyel kell igazolni és a mérkőzést nem kell újra játszani.

4. A bajnokság Alapszakasza és Rájátszása után az egynapos Döntőben a csapatok egy hétvége alatt, párokba rendeződve döntik el a helyezések sorsát ( 1-2, 3-4., 5-6 stb. párosítással ). A Döntőben a mérkőzéseket az idő és anyagi szempontok figyelembe vételével akár 3x20 perc tiszta játékidővel is meg lehet rendezni. A Döntőben döntetlen esetén 5 perc hosszabbítás következik 4-4 ellen, Aranygólig. További döntés hiányában 3-3 büntetőlövés következik, ill. addig lövik tovább amíg el nem dől a mérkőzés.

V. Nevezés

1. A bajnokságban mindenki a saját felelősségére vesz részt, esetleges balesetért sem a jégcsarnok üzemeltetője, sem a szervezőket nem terheli felelősség

2. A csapat nevezési lapon az említett nyilatkozat mellett az aláírásával igazolja minden játékos a nevét, születési adatait, anyja nevét, állampolgárságát, lakcímét, és ha volt, utolsó OB I-es vagy bármelyik ország első osztályú bajnokságában lejátszott utolsó mérkőzésének időpontját. Amennyiben az 5 évnél régebbi, az évszám elegendő.

3. A nevezési laphoz csatolni kell minden játékosról 1 db adatlapot, mellékelve 1 db fényképes igazolvány másolatot, melyen a fénykép felismerhető és az alapján a játékos adott esetben azonosítható ( amennyiben a fénymásolat nem felismerhető, fényképet kell mellékelni vagy megküldeni emailben )

4. A nevezési lapból és a játékosok adatlapjáról és fényképéről másolat készül, mely a NAJB központjában kerül elhelyezésre.

5. A csapatok csapatnevezési lapon adhatják le nevezésüket a bajnokságba. A nevezési lapon meg kell jelölniük, hogy a MAJB I. vagy II. osztályába kívánnak nevezni, ebben figyelembe kell venniük a két osztály erőviszonyait, saját csapatuk erősségét, a két osztályra külön-külön előírt, játékosokra vonatkozó előírásokat és kizáró szabályokat. A csapatok arra  bajnokságra adják le nevezésüket, amely bajnokság ereje, kizárási szabályai csapatuknak és a játékosaiknak a legjobban megfelelnek. A NAJB Elnöksége dönthet a csapat le illetve felsorolásáról alsóbb illetve felsőbb osztályba a nevezéstől függetlenül, az erőviszonyokat figyelembe véve.

6. A csapatnevezési díj csapatonként 30.000.-Ft, mely a díjazásra (  3 db bajnoki kupa, 25-25 db arany, ezüst és bronzérem, Gólkirály díj – a legtöbb gólt szerző játékosnak, Legjobb csatár díj – a kanadai táblázat szerinti játékosnak, amennyiben egyezik a Gólkirállyal, akkor a Kanadai táblázat 2. helyezett játékosa,  és Legjobb kapus díj – a Liga szavazása alapján ) lesz fordítva, valamint 4500.-Ft / csapat adminisztrációs díjat mely a Szervezés, a Versenybíróság és a Játékvezető szervező telefon és egyéb adminisztrációs költségeit fedezi. Ezen kívül 500.-Ft / fő egyéni nevezési díjat, valamint mérkőzésenként a hazai csapatnak 500.-Ft / mérkőzés adminisztrációs díjat kell fizetni. A mérkőzések egyéb költségeit( jégpálya, orvos, zsűri, játékvezetők )  a csapatok felesben állják minden esetben. A nevezési díj egyben kaució is, melyből esetlegesen levonásra kerülhet meg nem jelenés miatti rendezési költség fele, melyet az érintett csapatnak haladéktalanul ,  8 napon belül be kell fizetni.  Be nem fizetés esetén a csapat kizárásra kerül a bajnokságból. A bajnokság győztesének neve rákerül a MAJB Vándorkupára, mely a Pesterzsébet Jégcsarnokban kerül elhelyezésre, azt a bajnokcsapat nem viheti el. A bajnokcsapat ezen felül bajnoki kupát kap, melyet elvihet.

6. Nevezési határidő : 2012 augusztus 31. ( Meghosszabbítva 2012 szeptember 7.-ig. ) A szervezők 2012 szeptember 5.-ig  ( Meghosszabbítva 2012 szeptember 14.-ig ) véglegesítik a résztvevő csapatok listáját, és elkészítik a sorsolást. A benevezett csapatok 2012 szeptember 20.-ig adhatják le a név szerinti rajtlistát. Amíg ezek nem kerülnek leadásra, mérkőzést nem játszhatnak. A bajnokság 2012 szeptember 20.-a után kezdődik. A kisorsolt játék időszak elmulasztása esetén, egyéb megállapodás hiányában viszont az ellenfél 5-0 eredménnyel kapja a mérkőzést a szabály szerint ! A bajnokságban csak a Rajtlistán előzetesen leadott játékosok szerepelhetnek, a 2012 szeptember 20. után utólag benevezett, új, vagy átigazolt  játékos csak a VIII. pontban leírt Átigazolási szabály szerint a benevezését követő 9. napon léphet pályára.

7. A bajnokságba való nevezésnek nem akadálya, hogy a benevező csapat esetlegesen más bajnokság résztvevője is, amennyiben a MAJB mérkőzésein a MAJB szabályai szerint vesz részt. A nevezést ezen felül az Elnökség indokolt esetben más ok miatt is megtagadhatja. Erről az érintett csapatot az Elnökség írásban tájékoztatja, mely ellen panaszt lehet benyújtani. A panaszt az Elnökség elbírálja és minden körülményt mérlegelve hozza meg végleges döntését, mely ellen további panasznak helye nincs .

VI. Fegyelmi

1. Minden csapat elfogadja a játékvezető döntését, reklamációt csak a csapatkapitány tehet. A játékvezetők, a versenybíróság vagy az orvos szóbeli sértegetése véglegese fegyelmi büntetést jelent, fizikai bántalmazása a játékos végleges kiállítását és egyben a bajnokságból történő végleges kitiltását jelenti. Egyéb esetben a végleges kiállítással sújtott játékos nem játszhat csapata soron következő két mérkőzésén, a sorsolás sorrendjétől függetlenül. Kirívó kiállítási ok esetén, amennyiben az eseménynaplóban is rögzítésre kerül, az Elnökség szavazása alapján több mérkőzésre is, vagy az egész bajnokságra, esetleg több évre ill. véglegesen is szólhat az eltiltás. Verekedés kezdeményezéséért első esetben 2 mérkőzéses eltiltás jár, kivéve ha a Versenybíróság nem határoz meg súlyosabb büntetést. Második esetben 5 mérkőzéses eltiltás jár. Harmadik esetben automatikus kizárás jár a bajnokságból. Amennyiben egyértelműen a verekedés következményeként keletkezik sérülés, attól függetlenül hogy azt a verekedést kezdeményező vagy azt elszenvedő játékos okozza, minimálisan 5 mérkőzésről kerül eltiltásra a vétkes játékos, súlyosabb sérülés esetén az egész bajnokságból a szezon végéig vagy hosszabb időre, akár örökre eltiltásra kerülhet.